主页 > 英语智力题 > 正文

how many apples did Steve buy ?

智力题 2017-04-09 英语智力题 网络整理

  Steve bought some apples at a cost of $.60 each and some oranges at a cost of $.50 each. If he paid a total of $4.10 for a total of 8 apples and oranges, how many apples did Steve buy ?

  1 - 2 - 3 - 5

答案:1,这是一道小学数学题,我们可以设Steve买了X个苹果,则有0.6X+0.5(7-X)=4.1,对这个方程求解可得X=1,Steve买了1个苹果。

TAG: manyapplesSteve

关于我们
热门标签